Moje malá říjnová (běžecká) revoluce!

Dne 12.11.2012 v 13:20, v kategorii Sprint triatlon

V říjnu jsem se (já a opravdu velká spousta dalších členů TK Ostrava) účastnil tolika závodů, že společně s tréninky nezbyl žádný čas na sepsání pořádného článku. Avšak žádný ze závodů nebyl opomenut a všem bude nyní věnováno několik vět z následujícího článku.

Při pohledu na můj závodní kalendář se hodí začít už posledním zářijovým víkendem a závěrečným kláním seriálu BeskydTerra - Duatlon Soláňoš. Zde dorazilo přes 50 závodníků a za TKO nastoupili Martin Prouza, Pavel Hurník a já. Navzdory malým distancím na nás čekal opravdu těžký terén jak pro běh, tak pro horské kolo, kdy se sjela dlouhá sjezdovka a pak už se jen stoupalo. Bohužel hned v prvním kole běhu se několik závodníku ztratilo a tak byla celá první běžecká část resetována a závod se smrsknul pouze na kolo+běh, takže mnozí z nás ztratili nemalý náskok. Osobně jsem do depa dobíhal na šesté pozici! Avšak po restartu závodu jsem z depa vyjížděl mezi posledními. Každopádně jsme se všichni prokousali dopředu a v celkovém umístění jsme se neztratili - Martin 10., já 12. a hned za mnou doběhl Pavel - opravdu skvělé výkony.

První říjnový víkend pak již tradičně patří stále oblíbenější Plesenské stezce, závodu na horských kolech. Také letos se byla účast rekordní - 185 lidí. Počasí akci přálo a TKO zde mělo velké zastoupení, hned 6 cyklistů, jmenovitě Honza Krhut (2.místo junioři), Martin Prouza (28. elite), já (34. elite), Petr Čupera (48. elite), Pavel Hurník (6. M40), Jirka Jakl (11. M40).

Průběžně jsme také v říjnu trénovali/závodili na atletickém okruhu stadionu Sareza v Porubě (bývalé VOKD). Tyto měřené tréninky pořádá pravidelně Maraton klub Seitl (www.mkseitl.cz). V úterý 2.10. to byl závod na 3000m, o týden později 1500m a za 14dní pak Cooperův test. Osobně jsem se účastnil všech klání a hlavně díky nízkému počtu účastníku se umisťoval na předních místech. Pod záštitou TKO jsme také testovali potenciální nové členy pro příští rok a tak ve výsledcích často náš oddíl drtivě převažoval. Trojky jsme se účastnili 3, já jsem vyhrál v čase 10:57 těsně před Martinem Prouzou, kousek za námi ještě doběhla Lucka Gruchalová. Na patnáctistovce byla situace prakticky stejná (moje vítězství (5:11) před Martinem a Lucka celkově 4.), jen nás doplnili David Pech a Terka Drastichová.
Speciální závod byl pro nás Cooperův test. Pro neznalé stručně popíšu princip. Na ovále se běží na maximum přesně 12 minut a vyhraje ten, kdo uběhne nejvíce metrů. Osobně jsem uběhl 3280m a skončil na třetím místě. Lucce těsně unikla hranice 3km, ale jinak byla se svým výkonem maximálně spokojena.

Slušné výsledky v běhu na středně dlouhých tratích mě namotivovaly k přihlášení na větší závody. Prvním z nich byl Memoriál Michala Pětroše. Jednalo se o běh v terénu pod Hošťálkovickým vysílačem. K dispozici byly dvě délky tratí - 5 a 10km. Jak jsem již naznačil, přihlásil jsem se na kratší variantu. Start obou tratí byl společný a nemalý balík (106 lidí) byl měřen čipovou technologií. Tempo bylo vysoké, ale několik prvních kilometrů se mi podařilo držet čela závodu. Náročný terén však celé pole brzy roztrhal. Já jsem držel průběžné 10. místo, ale neuměl jsem určit, kdo běží krátkou a kdo dlouhou trať, takže žádné taktizování nepřicházelo v úvahu. V posledním (cílovém) kopečku jsem však měl již jasno. Daleko přede mnou běžel Viktor Klos (na něhož zatím stále ještě nemám), ale pár metrů za mnou mě stíhal klučina. Několikrát mě předběhl, ale ani jeden z nás neměl síly na nějaký rozhodující nástup, proto se rozhodlo až v závěrečném sprintu. Zde jsme se oba maximálně zmáčkli a souboj vyšel vítězně v můj prospěch. S celkovým druhým místem ze 40 lidí jsem byl nadmíru spokojen, poražen pouze Viktorem. Na dlouhé trati ještě zaběhl výborný výsledek Pavel Hurník (21. z 66)

20.října jsem si ještě v rámci tréninku vyzkoušel orientační běh v Porubě. Závod vedený převážně po sídlišti byl orientačně jednoduchý a tak rozhodovala rychlost, ve které jsem měl proti soupeřům výhodu. I přes jednu chybu jsem tak obsadil druhé místo v kategorii P3 z 18 závodníků. Určitě to nebyl můj letošní poslední orientační závod...
ob.vsb.cz/poradani/o… target=blank>Výsledky ZDE

Celá říjnová příprava však směřovala ke dvěma hlavním a velice prestižním závodům. Prvním z nich byl Porubský čtvrtmaraton na hlavní třídě dne 28.10. Kvalitně obsazeného závodu (celkem 163 lidí) se kromě mě za TKO účastnil ještě Pavel Hurník. Oba jsme posunuli své výkony z předchozího ročníku. Můj čas 0:44:10 mi vynesl 25 místo v kategorii (z 67, celkově 49.), Pavel doběhl v čase 0:45:12 na 21.místě v kategorii, celkově 64. Je škoda, že se tohoto závodu neúčastní více našich triatlonistů, ikdyž letos to bylo pravděpodobně díky nečekanému mrazivému počasí a lehké sněhové přikrývce :)
123online.cz/medals/… target=blank>Výsledky ZDE

Posledním a zdaleka nejvyhlášenějším závodem byla Hornická desítka. Tento závod ve Frýdku-Místku se může pochlubit tím, že patří mezi 10 největších v republice! Letos byl rekord v počtu účastníku opět pekonán a ve všech kategoriích a tratích závodilo celkem neuvěřitelných 2228 běžců! Uznejte, že na takto velkém podniku nemohl náš oddíl chybět. Přijeli jsme tedy reprezentovat ve složení Pavel Hurník, Martin Prouza a já. První dva jmenovaní se přihlásili do hlavního závodu na 10km, kde se umístili na 23. (z 65), resp. 72. místě (ze 159) ve svých kategoriích. Já jsem si už dlouho předem vyhlídl závod mílařů, tedy 2 míle (3,33km) a tajně jsem doufal v pódiové umístění. Na startu nás stálo kolem dvou set a tak jsem se prodral až na startovní čáru. Po výstřelu to někteří běžci opravdu slušně napálili, ale já jsem se držel, věříc, že toto šílené tempo (pro představu přes 20km/h!) opadne. Žel neopadlo :) Sice jsme si hned po několika metrech utvořili slušný (a stále narůstající) náskok před zbytkem (190 lidí!), ale i naše desetičlenná skupina se začla přibličně po 1km trhat. Já jsem ze skupiny odpadl jako pátý, tedy na šesté pozici, kterou se mi však díky přepálenému začátku nepodařilo uržet a do cíle jsem tak doběhl "až" na 10.místě. Zklamání v cíli mi vynahradil hřejivý pocit, že letošní výkon a čas by mi minulý ročník vynesl druhé místo. Navíc je z výsledků patrné, že chlapci udrželi rychlost přes 20km/h až do cíle a nebyl jsem jim tedy rovným soupeřem :)
files.atletikafm.cz/… target=blank>Výsledky 10km
files.atletikafm.cz/… target=blank>Výsledky mílaři

Fotek za závodů najdete spoustu, stačí trošku pohledat :) No a v listopadu začíná čím dál více oblíbený seriál Lysá cup, který je pro každého běžce/cyklistu/triatlonistu ideální zímní přípravou pro příští sezónu. Pevně věřím, že se tedy na Lysé hoře budeme pravidelně potkávat! Více info na www.lysacup.cz/ target=blank>www.lysacup.cz/