Tísecký biatlon

Dne 20.02.2015 v 16:17, v kategorii Klub

Zimní příprava na běžkách v Petříkově přinesla ovoce tam, kde bych to nikdy nečekal!

Po intenzivním zimním soustředění v Petříkově (letos jsem osobně pouze běžkoval a to výhradně klasicky) jsme s Luckou náhodou objevili zajímavou výzvu - opravdový biatlon! Jednalo se dokonce o závod s tříletou tradicí. Počasí dávalo běžkám naději celý týden i v nižších polohách a tak jsme si řekli, že se v sobotu do Tísku (u Bílovce) na biatlon přeci jen podíváme. A jak jinak, než s aktivní účastí!

Samozřejmě jsme od závodu nic nečekali, pouze zajímavý zážitek a zkušenost, kdy po vyčerpávajícím běhu na běžkách při vysoké tepové frekvenci se máme zklidnit a trefit vzduchovkou pár terčů :) Pravidla tohoto závodu byla celkem jednoduchá - start v minutových intervalech, způsob běžkování volný (ale samozřejmě ve volné přírodě a na polích byla jen jedna prošlapaná stopa), 9km trasa a dvě střelecké položky, stojka po cca 1km a ležka úplně nakonec. Střelba byla specifická - střílelo se ze vzduchovek a úkolem bylo trefit 2 terče z maximálně 3 pokusů. Komu se to nepovedlo, musel na symbolický 1 trestný okruh (cca 50metrů :) ) Vzdálenost terčů byla velmi příjemná, odhadem méně než 10m.

Jelikož to byl můj vůbec první závod na běžkách, absolutně jsem netušil, jak rozvrhnout síly. Naštěstí byl jeden kopec na začátku, pak dloooouhá rovinka a slušný prďák ke konci. Stopa byla zledovatělá, ale modrý vosk držel obstojně. Na polích vykukovaly jakési rostliny, v lese sem tam větvičky a jehličí, ale jinak byla trať sjízdná. Na nové běžky to ale určitě nebylo. Zvolený terén, místo závodu a celkové přátelské amatérskému pojetí mělo za důsledek, že si biatlon přišlo zkusit na 50 nadšenců, často turistů. Však také po cestě byl na občerstvovačkách připraven Magistr a Rum, které se mnozí nebránili využít :) A podle toho také vypadaly rozestupy mezi prvními a posledními v cíli - od 43 minut do 2 hodin :)

No a k samotnému závodu - startoval jsem mezi prvními, nicméně pár minut přede mnou odstartovala skupinka cca 8 turistů najednou, kterým nešlo o pořadí, ale byli si to jen zkusit. A to byl problém, protože vzduchovky byly jen 3 na každé střelnici a terč také jeden. Takže jsem si řekl, že je musím všechny předběhnout už na prvním km, abych mohl střílet bez čekání. A povedlo se, ikdyž mě to stálo nemalé úsilí. První střelnice - stojka. První vzduchovka s krásnou optikou, terč hned dole. Druhá vzduchovka klasická, prásk a tak nějak to spadlo i podruhé! Třetí střelba netřeba a můžu fičet dál. Po 2km po poli přišla jediná adrenalinová pasáž a to sjezd po lesní cestě s vyjetýma kolejema a nulovým prostorem pro manévrovaní nebo brždění :) Ale přežil jsem a už to bylo v pohodě. 5km po rovině, spíše lehce z kopce podél potoka a nakonec krátký, ale prudký kopeček. A ten mi před střelbou řádně vyhnal tepovku nahoru! Dojezd na stadion, střelba v leže. Jsou zde pouze vzduchovky bez optiky, terč je kousek dál. Nu což, zkusím mířit, terče uhýbají, ale po haluzi to tam zase spadlo na dvě rány! Žádné zdržení a šup do cíle. Jsem tu první a ještě nějakou chvilku čekám na některého z dalších závodníků. Čas je velmi dobrý, ale stejně nemám zdání, jak na tom jsem, to jsou ty časovky :) Jel jsem naproti Lucce, ta si závod užívá a povídá si se mnou. První střelbu měla také za 0, ale druhá se jí vůbec nepovedla a 3x minula. Asi se těšila na trestné kolečko :)

Postupně do cíle dobíhalo více a více lidí, tak jsme se šli občerstvit a čekali na výsledky. Mimochodem koupili jsme si 2x čočkovou polévku a půl litru kofolu a celkem mě šokovala cena na vesnici. Slečna po mě chtěla 50Kč CELKEM! Jsem starý poctivec, tak jsem se zeptal, jestli to náhodou špatně nespočítala, ale údajně ne... No a pak zveřejnili výsledky rozděleny do sloupců podle mužů a žen. A byl to nádherný (a nečekaný) pohled! Lucka je na vítězství zvyklá, ikdyž tentokrát rozhodně nejela naplno. Zato já jsem v závodě málem umřel (jako vždy) a přesto se na bednu prakticky nepodívám. Tentokrát však ano a byl jsem úúúúplně nahoře! Lucka tedy vyhrála ženy a já zase muže! A to absolutně! :) Co bylo nejlepší, vyhrál jsem s náskokem 7 sekund na druhého a 12sekund na třetího! Za námi pak byla 4 minutová díra. Rozhodla tedy střelba! Nevěřil jsem :)

Biatlon byla super zkušenost, organizace zcela pohodová, atmosféra přátelská. Za rok zkusím dorazit na závod znovu (a to ne jen kvůli dvěma becherovkám, které jsme si s Luckou odváželi domů).

Vojta

Fotky a výsledky: www.kolosport-bc.cz/…

Komentáře k článku
Přidat komentářJméno
Email Pokud si přejete abychom vás mohli zpětně kontaktovat,uvědte prosím vaši emailovou adresu
Zpráva
Dvanáct
(napište číslicí)

Partneři

Partnerské weby

Další články

Oravaman 2016 - velmi intenzivní zážitek

Mezi triatlonisty je slovenský Oravaman pojem a v posledních letech se závod řadí mezi nejkrásnější triatlony v Evropě s pravidelnou účastí závodníků z 30ti a více zemí.

Zoe - naše jednička

Úspěchů za rok 2015 měla Zoe Zdražilová nepočítaně. Kde jen začít?

Úspěchy v roce 2015

Rok 2015 je již dávno za námi a s ním i spousta oddílových úspěchů. Pojďme si je představit.

Jarní soustředění Němčičky 2016 - přihlášky

Přihlášku na jarní soustředění v Němčičkách najdete na prihlasky.triatlonklubostrava.cz.

Triatlon Rýmařov

V sobotu 25.7. se konal už 21. ročník silničního triatlonu v Rýmařově.