Historie triatlonu

Q: Kdy se konal první triatlon ?

A: Jeho vznik je spojován s tradičními testy přežití provozovanými americkými záchranáři v sedmdesátých letech 20. století. Ve skutečnosti je jeho předchůdcem závod Les trois sports pořádaný ve Francii již ve dvacátých letech.


Q: Kdo byl zakladatelem triatlonu ?

A:První náznaky triatlonu se objevily v roce 1902, kdy se poprvé uskutečnil sport se třemi odlišnými disciplínami a to během, cyklistikou a kánojemi.V roce 1920 se poprvé triatlon objevil ve francouzských novinách L'Auto pod názvem Les Trois Sports se 3 km běhu,12 km cyklistiky a plaváním přes kanál Marne, všechny tři disciplíny byly bez přestávky a triatlon se pomalu dostal do povědomí.


Q: Vznik moderního triatlonu ..

A: První moderní triatlon, v podobě jaké ho známe dnes a to plavání,kolo a běh se konal v San Diegu roku 1974. Pořadateli závodu byli Jack Johnstone a Don Shanahan, členové San Diego Track Club


Q: Je triatlon olympijskou disciplínou ?

A: Ano, triatlon byl uznán olympijskou disciplínou v roce 2000 kde měl svou premiéru v Sydney.

Úvod do triatlonu

Q: Co to vlastně triatlon je?

A: Triatlon je multi-sportovní událost která zahrnuje tři vytrvalostní disciplíny. Existuje mnoho variací těchto disciplín,nicméně triatlon je jeho nejpopulárnější formou, zahrnuje plavání, jízdu na kole a běh v bezprostředním sledu včetně různých vzdáleností. Triatlonisté soutěží o nejrychlejší celkový čas absolvování závodu, včetně takzvaných "přechodů" mezi jednotlivými disciplínami .


Q: Jaké jsou distance triatlonu?

Vzdálenosti jsou dány v kilometrech
NazevPlavani  Kolo   Běh
Novice, open0,482
SuperSprint0,4102,5
Sprint0,750205
Olympic1,54010
ITU-Long Dis.(O2)  38020
Half Ironman1,939021,09
ITU-Long Dis.(O3)412030
Full Ironman3,8618042,2


Q: Jaké jsou odvětví triatlonu?

Aquatlon
plavání-běh
Duatlon
běh-kolo-běh
Terenní triatlon
plavání-kolo-běh , cyklistický část se jede v terénu na horských kolech

První triatlon

Q: Jaká jsou pravidla triatlonu ?

A: Pro triatlon jsou dána určitá pravidla, aby závody probíhaly v duchu fair play a všichni žůčastnění měli stejné šance na vítězství a dbali na svou bezpečnost . Aktuální pravidla triatlonu české triatlonové asociace naleznete zde .